جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
دلایل-خنک-کنندگی-کولر-گازی

اولین دلیل شما برای خرید و نصب کولر گازی، خنک کنندگی آن است. اگر هزینه بالایی خرج کرده اید، اما خنک کنندگی کولر گازی و سرمایش آن، آنطور که شما انتظار دارید، نیست، احتمالا اولین چیزی که به ذهن شما می رسد، این است که کولر گازی که خریداری کردید، خراب شده یا  دارای کیفیت پایینی است و باید آن را تعویض کنید.

اما اگر با دلایل عدم خنک کنندگی کولر گازی آشنا باشید احتمالا در شروع فصل بهار و تابستان با یک سرویس ساده می توانید مجددا از همان اسپلیت استفاده کنید.

علت اصلی عدم خنک کنندگی کولر گازی

علت های متعددی در خصوص خنک کنندگی کولر گازی وجود دارد،که به اصلی ترین دلایل آن اشاره می کنیم:

 

کثیف بودن فیلترها، ساده ترین دلیل عدم خنک کنندگی کولر گازی

از اجزای مهم کولر گازی فیلترها می باشند،  معمولا کار فیلترها تهویه هوا  که توسط کندانسور، هوای بیرون را به داخل و هوای داخل را به بیرون محیط منتقل می کنند. در نتیجه اگر هوا آلوده باشد توسط فیلترها تصفیه می شود، به این ترتیب، بعد از مدتی، فیلترها کثیف خواهند شد، که باید تعویض یا شسته شوند تا موجب بروز اختلال در عملکرد کولر گازی نشود،

پس یکی از مهمترین دلایل خنک نکردن کولر گازی، کثیف بودن فیلترها است که با یک تعویض کم هزینه، مشکل آن برطرف میشود.

خرابی کمپرسور

از دلایل حائز اهمیت خنک نکردن اسپلیت، خراب شدن بخش کمپرسور است، که در یونیت خارجی یا داخل کندانسور واقع شده است. با کوچکترین مشکل و خرابی کمپرسور، هزینه بالایی به شما تحمیل خواهد شد. بنابراین، هنگام مشاهده مشکل در کمپرسور سریع کولر را خاموش کنید و با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید..

همچنین بخوانید :  نقد و بررسی مشخصات داکت اسپلیت بویمن 60000

 

عدم وجود جریان هوا در محیط

از علت های مهم خنک نکردن کولر گازی به خصوص زمانیکه سیستم حین کار به طور مدام هنگ  میکند این است که هیچ پنجره ای برای خارج شدن هوای اتاق وجود ندارد، همین سبب  شده که باد کولر گرم شود، برای رفع این مشکل یک روزنه یا پنجره برای هواکشی و مبادله هوا باز بگذارید.

 

تمام شدن گاز کولر مهمترین عامل خنک کنندگی کولر گازی

از مهم ترین دلایل که برای سرمادهی سیستم، گاز آن می باشد، بر این اساس که اگر شارژ گاز کولر تمام شود، دیگر قادر به سرمایش نمی باشد، و کولر باد گرم می زند. اگر مشکل از کولر تازه شارژ شده، باشد، گاز شارژ شده غیر استاندارد بوده است.

 

ظرفیت کولر گازی نسبت به محیط کم است

قبل از خرید کولر گازی باید به عوامل مهمی مانند متراژ و میزان دمای محیط توجه کنید. دستگاه باید دارای ظرفیت کافی برای خنک کردن تمامی فضا باشد پس باید متناسب با محیط و جمعیت افراد، اسپلیت را انتخاب کنید تا خنک کنندگی کولر گازی به اندازه ای که انتظار دارید، باشد.

 

نشتی هوا از دیگر دلایل عدم خنک کنندگی کولر گازی

می توان گفت اگر یونیت بیرونی یا کانال های هوا، به بیرون نشت کنند، فقط بخشی از هوا به داخل اتاق می وزد، و بخش دیگر آن به خارج انتقال می یابد،و همین کار باعث خنک نشدن محیط می شود، ممکن است که نشت کولر از دید شما پنهان شده وبه مرور زمان گاز کولر را کم یا تمام کند.

همچنین بخوانید :  مقایسه مشخصات و قیمت مدل های داکت اسپلیت جی پلاس قبل از خرید Gplus

 

خنک-کنندگی-اسپلیت

خنک-کنندگی-اسپلیت

ارتباط قدرت خنک کنندگی کولر گازی با کمپرسور

به طور کلی تابش مستقیم نور خورشید بر روی کمپرسور و داغ شدن کمپرسور بیش از حد، در نهایت کارآیی آن را کم کرده و باعث از بین رفتن عایق ها می شود، در نتیجه دمای اطراف کمپرسور باید مناسب باشد، براین اساس که هرچه دمای اطراف کمپرسور بالا باشد هوای خروجی از کولر نیز داغ تر خواهد بود، و این امر موجب شده که کولر نتواند به خوبی فضای داخلی را خنک کند.

 

تنظیم نادرست ترموستات

در صورتی که ایراد از ترموستات باشد، از کولر گازی هوای گرم می وزد. در این حالت ها باید دمای کولر را در دمای ۵تا۶درجه پایین تر از دمای اتاق قرار دهید، فن بیرونی و روشن شدن کمپرسور را بررسی کنید ،زیرا کمپرسور، بخش مهمی از این سیستم است. قبل از نصب و راه اندازی کولر باید دمای مورد نظرتان را  بر اساس ظرفیت دستگاه راه اندازی کنید، چون کولر گازی به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می شود، هنگام ازدیاد دمای محیط بیشتر از مقدار تعریف شده،کولر روشن می شود تا قدرت تشخیص دمایی مختل نشود.

 

خراب شدن و یا سوختن فن یا موتور

در صورتی که فن کولر با مشکل مواجه شده،دیگر هوا به بیرون منتقل نشده، هوای خنک به خوبی داخل ساختمان هدایت نمی شود،در نتیجه فن به آهستگی حرکت می کند، ممکن است پره های فن به علت ورود حشرات به داخل پنل خارجی، تاب برداشته اند. اگر موتور خراب شده یا سیم ها پوسیدگی دارند، می توان آن را تعمیر کرد، اما اگر کامل سوخته باشد، باید عوض شود،  برای کاهش دمای، این اجزاء، از تجهیزات حیاتی برای کولر گازی به حساب می آید.

همچنین بخوانید :  راه های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت جی پلاس

جمع بندی

در این مقاله علت خنک نکردن کولر گازی که به ایرادات فنی و تخصصی در سیستم مربوط می شود را بررسی کردیم و برای رفع مشکل، راهکارهایی را بهشما پیشنهاد دادیم. برای برطرف کردن مشکل باید مهارت و تجربه کافی در زمینه تعمیرات کولر گازی را داشته باشید،در غیر اینصورت از متخصصین حرفه ای کمک بگیرید.

سایت رودیکا راهنمای انتخاب هوشمندانه شما برای خرید بهترین کالاهای ایرانی و خارجی است که با ارائه اطلاعات مفید و کاربردی جهت بررسی، مقایسه و خرید محصولاتی مانند کولرگازی جی پلاسGACTM24L1 به شما کمک میکند.