جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
شارژ-گاز-کولر---رودیکا

همانطور که می دانید، گاز کولر گازی به خودی خود کاهش نمی یابد مگر آنکه نشتی ای در آن اتفاق افتاده باشد، برای اینکه بدانید مقدار مبرد کولر گازیتان را چقدر است و شارژ گاز کولر به چه میزانی باید انجام شود بهتر است از یک سرویس کار متخصص کولر باید کمک بگیرید، معمولا توصیه می شود سرویس کولر گازی را در ابتدای فصل گرما انجام دهید تا در روزهای گرم با مشکل مواجه نشوید.

 

گاز کولر گازی چیست؟

 

گاز فریون، گازی غیرقابل اشتعال و بی رنگ و بو است که در بیشتر سیستم های مبرد مثل یخچال و کولر استفاده می شود، این گاز در کندانسور کولر گازی به منظور متراکم کننده این دستگاه اضافه می شود، به این ترتیب که اگر گاز فریون خنک شود، به حالت مایع در می آید، بنابراین در حالت عادی به عنوان گاز برای کولر گازی استفاده می شود.

 

شارژ-کردن-گاز-کولر-اسپلیت

شارژ-کردن-گاز-کولر-اسپلیت

روش ها و مراحل

برای شارژ کولر گازی، ابتدا باید از یک شلنگ از کپسول به وسط گیج و در مرحله آخر یک شلنگ از زیر عقربه به شیر سرویس مکش متصل شود، در ادامه به کمک آمپر مس کلمپی، آمپر کمپرسور را بررسی می کنیم، در نتیجه عددی که رویت می کنیم را با عددی که روی دلتا درج شده مقایسه کرده و با تزریق گاز، آمپر را به عدد 8/6Aنزدیک خواهیم کرد، تا گاز کافی باشد.

 

نکات تخصصی قبل و بعد از شارژ کردن گاز

شارژ گاز کولر، اول با نصب صحیح شروع می شود، با توجه به اینکه در انواع کولر اسپلیت، یک  یونیت داخلی و یو یونیت خارجی داریم، ابتدا شارژ گاز، با تزریق گاز ازطریق یونیت بیرونی انجام می گیرد، و قبل از انجام کار، سیستم نباید نشتی داشته باشد.

همچنین بخوانید :  راهنمای خرید و قیمت داکت اسپلیت میدیا اینورتر

در ادامه دستگاه را وکیوم می کنیم، و گازی که براساس یونیت  درج شده از نوع R22 یا R410 می باشد ( این دو مدل بیشتر استفاده می شوند) را طبق مدل دستگاه پر می کنیم و در آخر فن و بلوور، تست موتور، آمپردهی را انجام می دهیم تا مطمئن شوین که کولر گازی عملکرددرستی دارد.

 

انواع شارژ گاز کولر گازی

 

می توان گفت برای شارژ گاز کولر گازی اسپلیت از سه روش استفاده می شود که به ترتیب به آنها اشاره می کنیم؛

 

روش اول:شارژ گاز وزنی با ترازو

 

همیشه برای شارژ گاز کامل کولر گازی از ترازو استفاده کنید، به این دلیل که وزن کامل گاز روی بدنه کولر گازی نوشته شده و از بهترین روش های شارژ گاز به وسیله ترازو و بر حسب اندازه تعیین شده برای کولر اسپلیت است تا برای مدت طولانی سیستم را از لحاظ سرمادهی حمایت می کند.

 

روش دوم:شارژ گاز آمپری

 

تکنسین کولر گازی، آمپراژ را بررسی می کند زیرا اگر میزان گاز درون دستگاه ایده آل و مناسب باشد، میزان برق و ولتاژ بیش از مقدار استاندارد نخواهد شد. بنابراین، براساس میزانی که آمپر نشان می دهد، اندازه گیری برای شارژ کردن گاز مصرفی در سیستم تنظیم می شود.

 

روش سوم: به وسیله گیج مانوفیلد و جدول دمایی

در این روش با استفاده از جدول گاز مبرد، میزان فشار گاز  محیط اطراف، داخل و خارج دستگاه را به دست آورده، و با اتصال گیج مانوفیلد فشار کولر را به حد نصاب می رسانند، این روش چندان قابل اعتماد نیست و براساس دمای محیط درصد خطای بالایی دارد.

همچنین بخوانید :  مقایسه کولر آبی و کولر گازی

 

شارژ-گاز-کولر

شارژ-گاز-کولر

 

حالت های شارژ گاز اسپلیت

 

الف)شارژ گاز کولری که تازه نصب شده

معمولا گازی که در کولر گازی اورجینال قرار دارد، معمولا برای ۵متر لوله کافی می باشد، و هنگامی که شما یک کولر خریداری کنید، بعد از اتمام نصب سیستم را وکیوم کرده و باید کاملا از گاز خالی شود، این کار به منظور اینکه از عدم وجود هوا و رطوبت داخل سیستم مطمئن شوید، انجام می گیرد در ادامه شارژ گاز از طریق یونیت بیرونی با باز کردن شیر سرویس انجام می شود تا گاز را به داخل دستگاه منتقل کنیم.

ب)کولر گازی که کاملا فاقد گاز است

اول باید متوجه شوید که کولر کاملا فاقد گاز است یا خیر؟ برای این کار شیر سرویس را محکم فشار دهید، اگر مایعی از آن بیرون آمد، سیستم ما دارای گاز می باشد، اما  اگربعد از فشار، گازی بیرون نزد پس نیاز به شارژ دارد، قبل از شارژ باید نشتی که ممکن است در اطراف لوله ها یا جای دیگر باشد را رفع کنید، وبراساس اندازه گیری به وسیله ترازو به ازای هر ۱ متر ۲۰ گرم گاز، شارژ نمایید.

 

ج)اضافه کردن گاز به کولر گازی (تکمیل شارژ گاز)

اول باید از رفع علائمی که منجر به کم کردن گاز شده مانند عدم یخ زدن لوله رفت کندانسور یا یخ زدن با برفک زدن پنل داخلی در حالت سرمایش و عدم سرمادهی کافی در محیط نصب شده، مطمئن شوید، در این حالت، برای گازدهی از روش ترازو نمی توان استفاده کرد، مگر اینکه با روش آمپرمتر و شارژ گاز به وسیله گیج انجام گیرد.

همچنین بخوانید :  راهنمای خرید کولر گازی خوب

 

 

جمع بندی

 

پیش از آنکه بخواهید شخصا برای شارژ گاز اسپلیت خود اقدام کنید، از خطرات آن باید آگاهی داشته باشید و اطلاعات معتبر و قابل اطمینانی را در خصوص شارژ گاز کولرهای گازی بدست آورید. پیشنهاد می شود با مراکز ارائه دهنده خدمات شارژ گاز کولر در ارتباط باشید، تا پاسخ های مناسبی را برای پرسش های خود حاصل کنید یا از یک متخصص درخواست کنید تا برلی شارژ اسپلیت در محل مراجعه کند.

 

سایت رودیکا از جمله تامین کنندگان معتبر و با تجربه ای است، که توانسته انواع داکت اسپلیت های اینورتر مانند کولر گازی اسپلیت هایسنس مدل HRH12TQ را در برندهای مختلف با قیمت مناسب عرضه کرده تا رویای دیرینه هر کاشانه ای را با تامین لوازم خانگی با کیفیت به واقعیت تبدیل کند.

کولرهای اسپلیت عرضه شده در این سایت دارای گارانتی معتبر هستند و گاز آنها به صورت مادام العمر تامین شده و نیازی به شارژ گاز کولر گازی پیدا نمی کنند.