جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
مقایسه-کولر-گازی-و-کولر-آبی

مقایسه کولر آبی و کولر گازی و آشنایی با تفاوت های آنها، در خرید یک سیستم تهویه هوای مناسب به شما کمک می کند. هرچند ما نمی توانیم به جای شما تصمیم بگیریم، زیرا ما از سبک زندگی شما و بودجه مالی و نوع تهویه هوا و نوع آب و هوای محل سکونت شما آگاه نیستیم، اما پس از خواندن این مقاله می توانید برای خودتان تصمیم بگیرید، که کولر آبی خریداری کنید یا کولر گازی.

کولرهای آبی نسبت به کولر های گازی مصرف برق کمتری دارند، و از قیمت نازل تری برخوردارند، تولید سرما در آنها با آمیخته شدن ذرات هوا و تبخیر قطرات آب انجام می گیرد.

کولرهای آبی در مناطق دارای آب و هوای خشک نسبت به مناطق دارای رطوبت بالا پرکاربردتر هستند، به این علت که این دستگاه عمل خنک سازی را به کمک آب انجام می دهد.

 

مقایسه-کولر-گازی-و-کولر-آبی---رودیکا

مقایسه کولر آبی و کولر گازی از نظر هزینه

در بسیاری از مواقع نداشتن هزینه کافی ما را در انتخاب دچار مشکل می کند، معمولا خریداران تصور می کنند چون هزینه و قیمت کولرهای گازی ۴تا۵ برابر نسبت به کولرهای آبی بیشتراست و از سمت دیگر هزینه پرداخت قبوض برق با استفاده از کولرهای آبی به صرفه تر می شود، خزید کولر آبی مقرون به صرفه تر است.

اما نکته اینجا است که کولرهای گازی نسبت به قیمت شان تمکانات بسیار بیشتری را برای تهویه هوا فراهم می آورند. اکثر آنها دارای سیستم گرمایشی نیز هستند و هوای خانه را نیز تصفیه می کنند.

از طرف دیگر اسپلیت ها، رطوبت هوا را نیز می گیرند و در مناطق شرجی مثل شمال و جنوب کشور کارایی بهتری دارند.

همچنین بخوانید :  نظرات مصرف کنندگان در مورد خرید و قیمت داکت اسپلیت جی پلاس

مقایسه کولر آبی و کولر گازی از نظر مصرف انرژی

به زبان ساده می توان گفت؛که یکی از معایب استفاده از کولرهای آبی، مصرف بیشتر آب است و در کشور ما که بحران آب از مشکلات اساسی می باشد، استفاده از کولر آبی می تواند مشکلات بحرانی ما را بیشتر کند.

در مقایسه با کولر آبی، از معایب کولرهای گازی می توان به مصرف زیاد برق اشاره کرد، که در صورت رعایت عوامل اصولی در مصرف بهینه و همچنین خرید اسپلیت های مجعز به اینورتر، می توان مصرف انرژی را پایین تر آورد.

مقایسه  کولر آبی و کولر گازی از نظر اقلیم

توصیه می شود، که استفاده از کولرهای آبی در مناطقی با آب و هوای خشک مانند یزد، کرمان،خراسان، و تهران انجام گیرد.

در مقایسه کولر آبی و کولر گازی باید گفت که از کولرهای آبی در مناطق شمالی و جنوبی ایران به علت داشتن آب و هوای شرجی نمی توان استفاده کرد، و در این مناطق اکثرا از کولرهای گازی استفاده می شود.

مقایسه کولر آبی و کولر گازی از نظر تهویه هوا

در شهرهایی مثل اهواز و تهران که هوای آلوده دارند، استفاده از کولرهای گازی توصیه می شود. چون، هوای آلوده را به بیرون انتقال می دهند و هوای پاک را درون خانه ایجاد میکنند.

برعکس کولرهای آبی، هوای آلوده را بیرون از خانه همراه آلودگی ها و ذرات معلق را به داخل می کشند.

مقایسه-کولر-آبی-و-کولر-گازی

مقایسه کولر آبی و کولر گازی از لحاظ آلایندگی محیط زیست

کولرهای گازی برای ایجاد سرما، از گازهای مضر برای لایه اوزون استفاده می کنند و اگر این گازها در هوا رها شوند، آسیب جدی به محیط زیست وارد می شود.

همچنین بخوانید :  راه های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت جی پلاس

البته در سال های اخیر برندهای معتیر مانند ال جی، گری، هایسنس یا میدیا سعی کردند برای دستگاه های اسپلیت خود از گازهای سازگار با محیط زیست استفاده کنند.

به عنوان مثال شما می توانید کولر گازی اسپلیت هایسنس مدل HRH24TQ. یا کولر گازی گری مدل GREEISAVE12 را با گاز مبرد محط زیست دوست خریداری کنید.

مقایسه نحوه عملکرد کولرهای آبی و گازی

در خصوص نحوه عملکرد کولرهای آبی و گازی که به هریک از آنها اشاره خواهیم کرد:

کولرهای گازی در حین عملکرد از مایع خنک کننده شیمیایی برای تغییر دما و تهویه هوا استفاده می کنند، در صورتی که کولرهای آبی آب را در پوشال های خود میگیرد، واز بین پدهای مرطوب عبور می دهند، شما باید تا حد ظرفیت، از کولر استفاده کنید، تا هوا خنک شود.

مقایسه عایق کاری کولر آبی و کولر گازی

سیستم کولر گازی برای افزایش خنک کنندگی نیاز به عایق کاری دارد،  به این دلیل که به طور مداوم همان هوا را چرخانده و گرما را از آن جذب می کند، تا سبب خنک کردن محیط گردد، در عوض کولرهای آبی احتیاج به فضای عایق شده ندارند، و برای خنک کردن فضای داخل اتاق از هوای تازه بیرون استفاده می کنند.

جمع بندی

بعد از مطالعه مقایسه و آشنایی با تفاوت کولر آبی و کولر گازی به این نتیجه رسیدیم، که هنگام استفاده از کولر آبی، مصرف آب بیشتر می شود و تهویه هوا نیز صورت نمی گیرد.

بنابراین، توصیه می کنیم فکر خرید این دستگاه را کنار بگذارید، و از کولرهای گازی که از تکنولوژی روز دنیا بهره نی برند، استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  مشخصات فنی و ویژگی های داکت اسپلیت کانالی میدیا HW60

پیشنهاد ما به شما انتخاب لوازم الکترونیکی جدید است که براساس رعایت استانداردهای جهانی در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

کولرهای گازی از پرکاربردترین انواع سیستم های تهویه هوا بوده، و دلیل استفاده روزافزون از کولرهای گازی، در صرفه اقتصادی و کیفیت بالای این سیستم ها است که محبوبیت زیادی در بین خریداران و افراد مصرف کنده دارد.

سایت رودیکا از جمله تامین کنندگان معتبر و با تجربه ای است، که توانسته انواع داکت اسپلیت های اینورتر را در برندهای مختلف با قیمت مناسب عرضه کرده، و رویای دیرینه هر کاشانه ای را به واقعیت تبدیل کند.