جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
انواع داکت-اسپلیت

به دلیل افزایش تقاضای جهانی برای استفاده از انواع داکت اسپلیت، این دستگاه هم در کمپانی های خارج از ایران و هم توسط برندهای ایرانی تولید و وارد بازار می شود. با توجه به اهمیت حمایت از تولید داخلی، در این مقاله پس از کسب آگاهی لازم در زمینه داکت اسپلیت ها، به مقایسه کمپانی های تولید کننده خارجی و بهترین برندهای داکت اسپلیت های ایرانی می پردازیم.

 

داکت اسپلیت چیست؟

می توان گفت داکت اسپلیت ها از ایجاد تغییراتی نسبتاً پیچیده در کولر گازی ها به وجود آمدند. وجود سیستم گرمایش علاوه بر سرمایش در داکت اسپلیت ها، از جمله تغییراتی است که سبب شد این دستگاه بیشتر از کولر گازی مورد توجه قرار گیرد. از اصلی ترین اجزای داکت اسپلیت می توان به یونیت داخلی (هواساز)و یونیت خارجی (کندانسور)که با یک لوله مسی به هم متصل می شوند، اشاره کرد. در یونیت داخلی می توان فیلترهوا، دینام ، اپراتور، پروانه و کوپل را مشاهده کرد و همچنین در یونیت خارجی، پروانه،کمپرسور، دینام و فن به چشم می خورد. نصب یونیت خارجی داکت اسپلیت در سقف کاذب، از دیگر تفاوت های آن با کولر گازی می باشد.

 

انواع-داکت-اسپلیت

انواع-داکت-اسپلیت

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها در دو نوع تولید و به بازار عرضه می شوند.

۱-داکت اسپلیت معمولی

۲-داکت اسپلیت اینورتر

اساس کار هر دو نوع یکی بوده اما تفاوت هایی نیز دارند؛در نوع اینورتر دور موتور وابسته به دمای محیط تنظیم شده و این سبب کاهش مصرف برق و انرژی می شود در حالی که نوع معمولی دور موتوری ثابت دارد و نسبت به نوع دیگر، پرمصرف تر است. اینورتر از گاز مبرد R410 و معمولی از R22 بهره می برد. سرمایش  یا گرمایش توسط اینورتر سریعتر انجام می شود و از لحاظ قیمت اولیه، نوع معمولی ارزان تر از نوع اینورتر است. هر دو نوع در بهترین برندهای داکت اسپلیت ایرانی و خارجی تولید می شوند.

همچنین بخوانید :  با کیفیت ترین و ارزان ترین قیمت خرید داکت اسپلیت جی پلاس

 

مزایا و معایب انواع داکت اسپلیت

 

معایب داکت اسپلیت ها نسبت به مزایای آن ناچیز هستند؛از مزایای این دستگاه های تهویه محبوب، می توان به قیمت مناسب، صرفه جویی در مصرف انرژی، ارائه هوای تازه و مطبوع از طریق فیلتر کردن هوا، کاهش رطوبت هوا،امکان استفاده همزمان از آن برای چند ساختمان، بازده سرمایش و گرمایش زیاد و امکان کانال کشی به سایر محیط ها و اتاق های داخلی اشاره کرد. در مقابل، سیستم گرمایش ضعیف آن و همچنین تنظیم دور موتور (در اینورترها) بر اساس  محیط اصلی و نه اتاق ها، به عنوان معایب آن شناخته می شوند. همچنین داکت اسپلیت از جدا کننده روغن استفاده می شود،که امکان لوله کشی بین یونیت های داخلی و خارجی با اختلاف ارتفاع 15متر را فراهم می سازد، که این امر موجب می شود در طولانی مدت کارایی دستگاه به خوبی حفظ شود.

 

انواع-داکت-اسپلیت-رودیکا

انواع-داکت-اسپلیت-رودیکا

چگونگی کارکرد سیستم انواع داکت اسپلیت در گرمایش و سرمایش

 

سیستم های داکت اسپلیت در فصل گرما و برای سرمادهی محیط  منطقه ما از یک ترمودینامیکی استفاده می کند، و توسط چگالی و تبدیل سرمایی ،که ما مد نظرمون هست، را برای ما تامین می کند. برای اینکه این سرما را تامین کند، از یک کمپرسور که به یک الکتروموتور نصب شده، استفاده می شود. و انرژی که استفاده می کنیم ؛و بقیه سرما را تولید کنیم،انرژی برق است. ولی  در فصل زمستان برای گرمادهی سیستم داکت اسپلیت معمولا از یک کول آب گرم استفاده می شود. که این کول آب گرم توسط یک لوله رفت و برگشت، به سیستم موتور یا سیستم پکیج ، منحصر می شود. و آب گرم داخل لوله ها گیر کرده و توسط فن  به محیطی که در آن گرمایش احتیاج داریم دمیده می شود. انرژی گرمایش سیستم در فصل زمستان معمولا  ازانرژی گاز تامین می کند.

همچنین بخوانید :  نقد و بررسی ویژگی ها و خرید و قیمت داکت اسپلیت 48000 میدیا

بهترین کمپانی های ایرانی و کمپانی های تولیدکننده خارجی

از بهترین کمپانی های تولیدکننده خارجی در زمینه داکت اسپلیت و دیگر دستگاه های تهویه هوا، می توان به ال جی (LG)،سامسونگ (Samsung)، دایکین(Dikin)،هایسنس(Hisense)،گری(Gree)، سیتروبیش (Mitsubishi)،ٱجنرال (O,General)و…..اشاره کرد، برندهای ایران رادیاتور،مهرامل،کتینو،گسترایزد (TGI)و دما پویا نیز از بهترین برندهای داکت اسپلیت ایرانی هستند. اساس کار داکت اسپلیت ها و دیگر سیستم های تهویه هوا و سرمایش و گرمایش در دستگاه های خارجی و داخلی یکسان است؛با توجه به شرایط تورم، گاهی قیمت دستگاه های کمپانی های خارجی به دو برابر دستگاه های تولید شده در داخل کشور، می رسد. و داکت اسپلیت ها از این قاعده مستثنا نیستند. شایان ذکر است بسیاری از برندهای خارجی، نمایندگی برای ارائه خدمات به مشتریان در ایران ندارند، و شما در صورت خرید از آن شرکت ها، هنگام تعمیر و با سرویس دستگاه خود به مشکل برخورد خواهید کرد.

جمع بندی

با توجه به محبوبیت زیاد داکت اسپلیت ها، این محصول به طور گسترده توسط بهترین برندهای داکت اسپلیت ایرانی و همچنین کمپانی های خارجی تولید می شود. با توجه به مطالب فوق خرید داکت اسپلیت ایرانی از لحاظ قیمت،خدمات و…. مقرون به صرفه تر است.

اگر قصد خرید داکت اسپلیت را برای تهویه هوای ساختمان خود دارید می توانید مدل های تولید شده از برندهای مختلف از جمله داکت اسپلیت LGLsn303HLV را از سایت رودیکا با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مناسب سفارش دهید.