جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
تکنولوژی-اینورتر-اسپلیت-رودیکا

تکنولوژی اینورتر در اسپلیت چند سالی است که به یکی از پرطرفدارترین فناوری ها برای خریداران تبدیل شده و مزیت رقابتی برای برندهایی که توانسته اند این تکنولوژی را در کولرهای گازی خود به کار ببرند، ایجاد کرده است.

دغدغه همه خریداران کولر گازی (اسپلیت)هزینه برق مصرفی این دستگاه می باشد، اما طی چند سال اخیر با ورود کولر گازی اینورتر (کم مصرف) تا حدودی این مشکل برطرف شده و خیلی خریداران بابت هزینه های برق مصرفی خانوار کاهش پیدا کرده است.

در این میان، تعدادی از فروشنده نماهای متقلب از این فرصت و از نداشتن اطلاعات کافی مشتریان سوء استفاده کرده و کولرهای معمولی (تقلبی) را به عنوان کولر گازی اینورتر به فروش می رسانند. از همین رو بسیار مهم است که قبل از خرید کولر گازی، اطلاعات کافی درباره با تکنولوژی اینورتر و مزایای آن داشته باشید.

 

تکنولوژی-اینورتر-اسپلیت

تکنولوژی-اینورتر-اسپلیت

 

تکنولوژی اینورتر کولرهای گازی چیست؟

 

تکنولوژی اینورتر اسپلیت وابسته به سرعت موتور کمپرسور می باشد، چون در کولرهای پیشرفته قدرت موتورهای الکتریکی، کمپرسور هاست که به عنوان تنظیم کننده دما استفاده می گردد. به این دلیل با استفاده از تکنولوژی اینورتر، هنگامی که دما به درجه تنظیم شده رسید، بجای خاموش شدن کمپرسور دور موتور کاهش می یابد که بهینه سازی در مصرف انرژی را به دنبال دارد.

 

انواع کمپرسور داکت اسپلیت از نظر مصرف برق

 

به طور کلی کمپرسورهای اسپلیت و کولر گازی به سه دسته کلی از لحاظ مصرف برق تقسیم می شوند:

کمپرسور اینورتر

از کم مصرف ترین نوع کمپرسورها می توان کمپرسور اینورتر را نام برد که دارای تکنولوژی دور متغیر می باشد. از جمله مشکلات رایج در این مدل از کمپرسورها حساسیت برد به نوسانات کوچک برق می باشد.

همچنین بخوانید :  راهنمای خرید داکت اسپلیت بویمن

کمپرسور شبه اینورتر

این مدل از کمپرسور تنها در موقع استارت در چند پله وارد پیک مصرف می شود، معمولا این مدل از کمپرسور روی کاغذ عملکرد خوبی دارد، اما در عمل خیلی نتایج خوبی در آن ثبت نشده است.

کمپرسور دور ثابت

از پرمصرف ترین کمپرسورهای داکت اسپلیت، کمپرسور دور ثابت روتاری به دلیل بازده کمتر نسبت به اسکرال، مصرف برق و استهلاک بیشتری دارند.

 

انواع کمپرسور اسپلیت اینورتر از نظر عملکرد

کمپرسورهای اینورتر از نظر عملکرد به سه دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

 

  1. کمپرسور اسکرال
  2. کمپرسور روتاری
  3. کمپرسور پیستونی

در ادامه بیشتر با عملکرد آنها آشنا می شوید:

کمپرسور اسکرال

یکی از جدیدترین نوع کمپرسورهای داکت اسپلیت می باشد که با نام مارپیچی نیز شناخته می شود، یکی از ماریپچ های آن به صورت متحرک و دیگری به صورت ثابت می باشد.

کمپرسور روتاری

تیغه های این نوع کمپرسور، ۳۶۰درجه چرخش دارند که منجر به گردش و فشرده سازی گاز داکت اسپلیت می شود، مصرف برق این کمپرسورها از مدل های پیستونی کمتر و از کمپرسورهای اسکرال بیشتر می باشد.

کمپرسور پیستونی

در این نوع کمپرسورها، عملیات فشرده سازی از طریق سیستم پیستون سیلندر انجام می گیرد، مصرف برق این نوع کمپرسور بسیار بالا می باشد. از این رو داکت اسپلیت هایی که این نوع کمپرسور در آن ها به کار رفته است هزینه های زیادی را به دوش مصرف کننده بر جای می گذارد.

 

 

 

چرا خرید اسپلیت دارای تکنولوژی اینورتر مهم است؟

اسپلیت معمولا یکی از سیستم های تهویه هوا است که هم قابلیت گرمایش و هم سرمایش را دارد. از آنجاییکه این سیستم، با مصرف انرژی برق، امکان کنترل و تنظیم دمای محیط را به کاربر می دهد، صرفه جویی در مصرف انرژی (گرید A) عامل مهمی است که هنگام خرید آن باید در نظر گرفته شود.

همچنین بخوانید :  تعریف داکت اسپلیت چه تفاوتی با اسپلیت دیواری دارد؟

اسپلیت های جدید به دلیل فناوری پیشرفته اینورتر، دسترسی راحت به فیلتر هوای قابل شستشو، دسترسی آسان به موتور بدون نیاز به کامل جدا کردن قطعات، حذف رطوبت هوا، علاوه بر این سیستم دارای فیلتراسیون هوا نسبت به سایر انواع کولر گازی مزیت های رقابتی را ایجاد کرده اند که رضایت مشتری را به علت عملکرد بهتر و پربازده تر در عین مصرف انرژی برق کمتر به همراه دارد.

 

مزایا و معایب داکت اسپلیت اینورتر

 

کولر گازی اینورتر از انرژی برق با مصرف کم استفاده می کند، در کولر گازی معمولی، افزایش حجم کار برای خنک کردن و افزایش نوسانات بار الکتریکی، کمپرسور با سرعت زیاد کار می کند و منجر به مصرف زیاد برق می شود. درحالیکه در کولر گازی اینورتر، سرعت کمپرسور با حجم کار متفاوت، مصرف برق نیز متغیر خواهد بود، مثلا در سالن های بزرگ، دفاتر بزرگ، و…. کارایی خوبی دارد و دمای اتاق به صورت یکنواخت داخل فضای بسته حفظ می شود.

 

جمع بندی

 

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از خرید اسپلیت باید از آن اطلاع کافی را داشته باشیم، تکنولوژی اینورتر است که به دلیل افزایش روزافزون استفاده از اسپلیت، در صرفه اقتصادی و کیفیت بالای این سیستم برای مصرف کنندگان نقش مهمی ایفا می کند.

در سایت رودیکا که از جمله تامین کنندگان معتبر و با تجربه ای لوازم برقی خانگی است امکان خرید انواع کولر گازی و اسپلیت مجهز به تکنولوژی اینورتر مانند کولر گازی اسپلیت اینورتر هایسنس مدل ورسای HIH30VQ  برای تبدیل کردن رویای دیرینه هر کاشانه ای به واقعیت وجود دارد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با بهترین برند های کولر گازی