جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
فرق-کولر-گازی-و-اسپلیت-رودیکا

فرق کولر گازی و اسپلیت با کولرهای آبی که برای سرمایش از آب استفاده می کردند، این است که از گاز فشرده استفاده می کنند و به همین دلیل به هر دوی آنها کولر گازی می گویند. فرق کولرگازی و اسپلیت زیاد نبوده اما اگر می خواهید با آنها آشنا شده و مزایا و معایب آنها را بشناسید کافیست ادامه ی مطلب را بخوانید.

 

اسپلیت چیست؟

اسپلیت یک سیستم سرمایشی می باشد که در زبان لاتین split نوشته شده اما برخی آن را اسپیلت تلفظ می کنند. این سیستم سرمایشی در فضاهای بزرگ و کوچک به کار گرفته می شود و دارای مدل های مختلفی می باشد.

 

فرق-کولر-گازی-با-اسپلیت

فرق-کولر-گازی-با-اسپلیت

فرق کولر گازی و اسپلیت

فرق کولرگازی و اسپلیت تنها در کاربرد آنها می باشد. در واقع سیستم های خنک کننده اسپلیت زیر مجموعه ی کولرهای گازی هستند. به عبارت دیگر کولرهای گازی دارای انواع مختلفی بوده که  یکی از انواع آن ها اسپلیت می باشد.

اسپلیت ها دارای دو بخش داخلی و خارجی بوده که یونیت خارجی در فضای بیرون از منزل و یونیت داخلی در محیط زندگی و کار قرار می گیرد و با کولرهای گازی پنجره ای که به صورت یکپارچه بوده تفاوت دارند.

سیستم تمامی کولرهای گازی تقریبا یکسان بوده و همه ی آن ها برای خنک کردن از روش مشابه استفاده می کنند یعنی به وسیله گرفتن هوای گرم از محیط، فرایند خنک سازی را انجام می دهند.

 

داکت اسپلیت چیست؟

کولر داکت اسپلیت نوعی کولرگازی بوده که به کولرهای کانالی معروف شده اند و کاربرد بسیاری دارند، همچنین از بهترین مدل های کولرگازی از نوع اسپلیت به شمار می آیند.

همچنین بخوانید :  آشنایی با انواع کولر اسپلیت: اسپلیت سقفی، داکت اسپلیت، کولر اسپلیت دیواری

این کولرها به دو مدل اینورتر و معمولی، طراحی و وارد بازار شده اند که بهترین مدل آن اینورتر بوده زیرا انرژی کمتری دارد. همچنین از بازدهی بسیار زیادی برخوردار بوده و سروصدای آن نسبت به سایر مدل ها بسیار کمتر می باشد.

 

خنک شدن هوا توسط اسپلیت چگونه است؟

همانطور که گفتیم فرق کولر گازی و اسپلیت زیاده نبوده اما سیستم خنک کنندگی آن به این صورت است که هنگامی که هوای گرم توسط فن های پرقدرتمند کولر گازی به اسپلیت وارد می شوند تحت تاثیر بخش کمپرسور قرار می گیرند تا سبب گرفتن دمای هوای گرم و در نتیجه کاهش هوای گرم شوند. سپس توسط کانال هوا به محیط هدایت می شود.

این کارها را تا زمانی دستگاه‌ انجام می دهد که دمای محیط به دمایی که توسط برنامه نویس به ترموستات دستگاه داده شده، برسد. در این صورت دمای محیط توسط کولر، کنترل شده و هوای محیط به گونه ای می شود که خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد.

 

فرق کولر گازی و اسپلیت در اجزای آن چگونه است؟

کولرهای گازی و اسپلیت دارای اجزای مختلفی می باشند که باید آن ها را بشناسیم  زیرا به وسیله آن ها هوای محیط، سرد و خنک می شود. نکته ای که باید توجه کرد این است که نباید هیچوقت تعمیر کولر گازی و اسپلیت را به افرادی که در این کار سررشته ندارند، سپرد زیرا مشکلات بسیاری در بازدهی آن ها به وجود می آورند.

اجزای این کولرها به شرح زیر است :

 

 • فن کولر گازی
 • کمپرسور برای سیستم سرمایشی
 • کویل کولر
 • شیر انبساط دستگاه سرمایشی
 • واحد کنترل کولر
همچنین بخوانید :  طریقه نصب داکت اسپلیت وست پوینت

 

فرق-کولر-گازی-و-اسپلیت

فرق-کولر-گازی-و-اسپلیت

فرق کولر گازی و اسپلیت در مزایا به چه صورت است؟

 

 • دیزاین و طراحی مناسب

اسپلیت دارای نمای بسیار مناسبی است و تشکیل شده از دو بخش بوده که همین امر سبب فرق کولرگازی و اسپلیت شده و انعطاف پذیری بیشتری در طراحی دارد.

 • سروصدای کم

بخش داخلی کولرگازی اسپلیت  سروصدای کمی داشته و تا 19 دسی بل قادر است بی صدا کار کند.

 • سرعت خنک سازی بیشتر

کولر اسپلیت فضای محیط را نسبت به سایر کولرها سریع تر خنک می کند.

 • بازده انرژی بیشتر

سیستم های مرکزی اسپلیت از طریق کانال ها، انرژی زیادی از دست داده و نشتی کانال ها می تواند اتلاف انرژی 30 درصدی داشته باشد. هنگامی که از لوله ها و کانال های بدون عایق استفاده کنید مشکلات کارایی انرژی بیشتر می شود.

فرق کولرگازی و اسپلیت در این است که سیستم های اسپلیت بدون داکت طراحی شده اند و همین امر سبب صرفه جویی در انرژی شده و بازده انرژی را بیشتر می کند.

 • تعمیر و نگهداری ساده

فیلترهای کولر اسپلیت قابل شستشو بوده و به راحتی تمیز می شوند.

 • ظرفیت گرمایشی

بسیاری از کولرهای گازی اسپلیت علاوه بر سیستم سرمایشی، سیستم گرمایشی نیز دارند که با تغییر فصل امکان استفاده مجدد دارند.

 

معایب

از مهم ترین معایب کولر اسپلیت می توان به هزینه اولیه خرید و نصب آن اشاره کرد زیرا هزینه خرید و نصب  کولر اسپلیت نسبت به سایر کولرها بیشتر می باشد. همین امر سبب فرق کولرگازی و اسپلیت می شود. همچنین نصب آن  حساسیت بیشتری داشته و باید به درستی انجام گیرد تا بازده انرژی مناسب باشد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با کمپرسور روتاری داکت اسپلیت جی پلاس

 

سخن آخر

سایت، رودیکا یکی از فروشگاه های معتبر آنلاین لوازم خانگی است که انواع تجهیزات مطبوع  مانند کولرهای اسپلیت، داکت split، رادیاتور، تصفیه هوا و.. را با کیفیت بالا از برندهای داخلی و خارجی ال جی، گری، ایران رادیاتور، جی پلاس و غیره در اختیار شما قرار می دهد تا با دید باز انتخاب کنید و بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید.

این تیم از ابتدای فعالیت خود تا کنون تلاش کرده است تا به هدفش که تحقق رویای دیرینه ی هر کاشانه ای است دست یابد به همین دلیل سعی کرده تا بهترین محصولات را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد تا سبب تبدیل شدن رویای شما برای داشتن خانه ای شیک و مجهز شده  و حس رضایت را در شما ایجاد کند.