جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی

مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی اهمیت زیادی دارد تا بتوانید بهترین انتخاب را در هنگام خرید کولر گازی داشته باشید. برای پی بردن به تفاوت های این دو نوع کولر لازم است عملکرد آن ها مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه به مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی صورت دقیق تر و فنی تر می پردازیم و مزایای هر یک را عنوان می کنیم.

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

مدار الکتریکی کولرهای گازی اینورتر و معمولی از یک ترموستات استفاده می کنند که به صورت دیجیتال کار می کند. این ترموستات هوای برگشتی را سنجیده و بعد از تنظیم دما جریان برق کمپرسور را وصل و تنظیم می کند. کولرهای گازی معمولی کمپرسور با بیشترین توان خود روشن شده و تا هنگامی که دما مطلوب شود به کار خود ادامه می دهند.

لازم به ذکر است که هنگام مقایسه این دو نوع کولر باید توجه شود که این دو از نظر سیکل برودتی و مکانیکی شباهت بسیار زیادی به هم دارند و در مدار الکتریکی متفاوت هستند. از بنیادی ترین تفاوت های این دو کولر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. سرعت متغیر کولرهای اینورتر نسبت به معمولی
  2. مصرف برق پایین کولرهای اینورتر نسبت به معمولی
  3. تکنولوژی اینورتر موجب خنک کنندگی کارآمدتر می شود.
  4. سر و صدای تولید در کولرهای اینورتر بسیار کم تر است.
تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

1: سرعت متغیر

هنگامی که مقدار ولتاژ و برق ورودی به کمپرسور تغییر می کند، سرعت کارکرد موتور در کولرهای اینورتر متغیر بوده و در ابتدا با سرعت کمی کار می کند و به مرور زمان بیشتر می شود. در نتیجه این روش موجب صرفه جویی در انرژی شده و برخی این صرفه جویی را تا حدودا 60 درصد گزارش می کنند.

تفاوت سرعت کولر گازی اینورتر و معمولی- رودیکا

2:  تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در مصرف برق کم

اگر بخواهیم از نظر صرفه جویی در مصرف برق مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی را مد نظر قرار دهیم می توان گفت کولرهای معمولی وقتی شروع به کار می کنند، به دلیل غلبه بر حالت اینرسی، به انرژی بسیار بیشتری نیاز دارند. این در حالی است که در کولرهای اینورتر سرعت کمپرسور متغیر بوده و در نتیجه لازم نیست برق زیادی به کار گرفته شود تا دستگاه کار کند و از نظر مصرف انرژی به صرفه است.

همچنین بخوانید :  مزایا و معایب کولر گازی اسپلیت

از طرفی هنگامی که دستگاه اینورتر به دمای مورد نظر خود می رسد، خاموش نمی شود و دور خود را کم تر می کند. وقتی نیاز به ظرفیت تمام کمپرسور نیست بر حسب نیاز دستگاه به طور هوشمندانه از درصدی از توان خود استفاده می کند. و موجب کاهش هزینه ها در مصرف برق می گردد. این در حالی است که در کولرهای گازی معمولی این قابلیت وجود ندارد و از لحظه شروع کار تا وقت خاموش شدن با 100 درصد توان خود کار می کند.

3: لرزش صدا و عمر مفید در کولر گازی اینورتر و معمولی 

کمپرسورهای معمولی به دلیل این که به آمپر بالایی برای کار کردن نیاز دارند در  نتیجه سبب می شوند گرمای زیادی تلف شده و در نهایت صدا و لرزش زیادی دارند. این در حالی است که کمپرسورهای اینورتر کم صدا بوده و به دلیل کار با دور پایین معمولا کم ترین انرژی گرمایی را تلف می کنند.

از طرفی در مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی از نظر طول عمر به دلیل این که کولرهای اینورتر توانایی کار با دور کم را دارند و لازم نیست روشن و خاموش شوند کمپرسور دستگاه از روشن و خاموش شدن های مکرر در امان بوده و در نتیجه استهلاک حرارتی و مکانیکی کمی دارد که سبب می شود عمر مفید دستگاه نسبت به کولرهای معمولی افزایش یابد.

4: دمای یکنواخت/ قابلیت گرمایش و سرمایش سریع

کولرهای گازی اینورتر دارای سرعت بیشتری نسبت به کولرهای معمولی برای خنک کردن هوا هستند و به علاوه دمای یکنواختی در اتاق ایجاد می کنند زیرا سرعت کمپرسور کولرهای گازی اینورتر متغیر است.

همچنین بخوانید :  نقد و بررسی ویژگی های و خرید و قیمت داکت اسپلیت میدیا قبل از خرید

کولرهای اینورتر قابلیت سرد کردن سریع هوا را دارند و بعد از تغییر دمای اتاق به جای خاموش شدن  سرعت خود را پایین تر آورده و دمای دلخواه در محیط اتاق حفظ می شود. این در حالی است که در کولرهای گازی غیر اینورتر سرعت گرمایش و خنک سازی یکنواخت بوده و وقتی دما به حد معینی رسید دستگاه خاموش می شود و پس از افت چند دقیقه ای مجددا روشن می شود.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی مقایسه کولر گازی اینورتر و معمولی پرداختیم. در یک نگاه کلی می توان گفت کولرهای گازی اینورتر به دلیل داشتن مزایا نسبت به نمونه های معمولی بهتر هستند و از تکنولوژی به روزتری در آن ها استفاده می شود این در حالی است که ممکن است برخی افراد به دلایل مشخص بخواهند از کولرهای معمولی استفاده نمایند.

کولر گازی اسپلیت اینورتر هایسنس مدل ورسای HIH30VQ و کولر گازی اسپلیت اینورتر هایسنس مدل مایا HRH09TQ و ده ها کولر گازی اینورتر و معمولی در فروشگاه رودیکا در اختیار مشتریان محترم قرار می گیرد تا بتوانند از مزایای آن ها استفاده کنند و این شرکت توانسته باشد بزرگ ترین هدف خود که تبدیل رویای دیرینه هر کاشانه ای به واقعیت را تحقق بخشد.