جهت مشاهده مطالب مرتبط با این مقاله اینجا را لمس کنید
تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری

تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری در چیست؟ این سوالی است که اکثر افراد می خواهند پاسخ آن را بدانند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. کولر گازی به طور رایج وسیله ای است که وظیفه ایجاد سرمایش در فصول گرم سال را بر عهده دارد این در حالی است که با پیشرفت تکنولوژی بیشتر این کولرها دوگانه سوز شده اند و هم گرمایش و هم سرمایش را تامین می کنند.

کولرهای گازی در ظرفیت های مختلف و برندهای مختلف وجود دارند و با توجه به شرایط مختلفی می توان از انواع آن ها استفاده نمود. این در حالی است که عده بسیاری از افراد می خواهند بدانند تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری در چیست و کدام یک را خریداری نمایند.

کولرها در دو نوع دیواری و زمینی یا ایستاده وجود دارند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و برای انتخاب هر کدام باید ببینید کدام یک گزینه مناسبی برای شما است. آن چه اهمیت دارد آگاهی نسبت به ویژگی ها و تفاوت های این دو نوع کولر گازی است که سبب می شود که بتوانید انتخاب مناسب تری برای محیط کار یا منزل خود داشته باشید.

تفاوت های کولر گازی ایستاده و دیواری در میزان گرمایش و سرمایش

تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری در میزان گرمایش و سرمایش آن ها یکی از نکات مهم و ضروری به شمار می رود. در حقیقت سیستم عملکردی کمپرسور هر دو دستگاه یکسان است و هر دوی آن ها دارای بخش داخلی و خارجی هستند و جهت استفاده لازم است بخش بیرونی نصب شود. این در حالی است که عده ای گمان می کنند کولرهای ایستاده بخش بیرونی ندارد.

همچنین بخوانید :  قیمت کولر گازی ایستاده چقدر است؟

با وجود این که عملکرد دو دستگاه یکسان است اما کولرهای ایستاده میزان گرمایش و سرمایش بیشتری را دارند و در نتیجه معمولا وزن و ابعاد بزرگ تری نیز دارند که سبب می شود دیوار تحمل وزن آن را نداشته باشد و در نوع ایستاده یا زمینی تولید می گردد.

تمام قطعات کولر گازی ایستاده از کولرهای دیواری بزرگ تر هستند و در نتیجه بیشتر هوای محیط را گرم تر و یا سردتر می کنند. به دلیل سبک بودن هوای گرم معمولا هوای بالای اتاق گرم است و کولرهای ایستاده با ارتفاعی که دارند سریع اتاق را متعادل می کنند.

تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری در نحوه نصب

تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری در نصب یکی دیگر از موارد چشمگیری به حساب می آید که در انتخاب نوع کولر اهمیت بسیار زیادی دارد. کولر گازی ایستاده به دلیل نصب آسان طرفداران بیشتری در این زمینه دارد و اگر یکی از ملاک های مهم شما در نصب کولر است می توانند گزینه بهتری باشند. ممکن است به دلیل مسائلی مانند بر هم زدن دکوراسیون و یا اشکال فنی نتوانید کولرهای دیواری را به راحتی نصب کنید اما کولرهای ایستاده این مشکلات را حل می کنند.

تفاوت نصب کولر گازی ایستاده و دیواری

تفاوت نصب کولر گازی ایستاده و دیواری- رودیکا

مدت زمان ایجاد سرمایش

مدت زمانی که توسط کولر دمای محیط عوض می شود و هوا خنک می شود نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچه کولر گازی در ارتفاع بیشتری باشد به این دلیل که هوای گرم بالا است بیشتر طول می کشد تا هوا خنک شود بنابراین کولرهای زمینی در این مورد نیز بهتر عمل می کنند.

همچنین بخوانید :  راهنمای خرید و قیمت داکت اسپلیت 48000 جی پلاس

تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری بر اساس فضا

یکی دیگر از مسائل حائز اهمیت در انتخاب کولر گازی ایستاده یا زمینی و دیواری در فضای محیط است. کولرهای گازی ایستاده به دلیل زمینی بودن مقداری از فضای مفید اتاق را اشغال می کنند ولی کولرهای دیواری این اشکال را ندارند.

از طرفی ممکن است کسی فضای کافی داشته باشد اما نخواهد به دیوار آسیبی وارد شود و روی آن کولر نصب کند در این گونه مواقع کولر گازی ایستاده گزینه بهتری به حساب می آید.

برای فضاهای کوچک می توان از کولر گازی دیواری استفاده نمود. این در حالی است که کولر گازی ایستاده به دلیل این که دمدنده بزرگ تری دارد و دمپر آن نیز تنگ تر است باد بیشتر و با سرعت بالاتری پرتاب می کند و با پرتاب هوا افراد را در فاصله دور نیز خنک می کند. بنابراین بهترین گزینه برای مکان های بزرگ کولرهای ایستاده و زمینی هستند.

تفاوت اشغال فضا کولر گازی ایستاده و دیواری- رودیکا

صدای فن

صدای فن یکی دیگر از تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری است که در انتخاب این کولرها اثرگذار است. به دلیل این که دمنده کولرهای ایستاده بزرگ تر است طبیعتا صدای بیشتری نیز تولید می کنند.

بنابراین یکی از دلایلی که موجب می شود این کولرها بیشتر جنبه تجاری و برای محیط های کاری و اداری کاربرد داشته باشند همین مورد است. می توان گفت استفاده از کولرهای دیواری برای منزل و محیط های ساختمانی گزینه معقول تری به حساب می آید.

سخن آخر

در این مقاله از تیم رودیکا تلاش کردیم شما را به طور کامل با تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری آشنا سازیم تا بتوانید تصمیم بهتری هنگام خرید بگیرید.

همچنین بخوانید :  راهنمای انتخاب و خرید و قیمت داکت اسپلیت جی پلاس براساس متراژ خانه

با وجود تمام مزایایی که کولرهای ایستاده دارند اما به دلیل مسائلی مانند سنگینی، ایجاد صدا و حتی سرمایش بالا (که فقط برای محیط های بزرگ مناسب است) می توان گفت بهتری است این نوع کولر را به بخش های تجاری و کاری سپرده و تا حداقل امکان از آن ها در منزل استفاده نشود.

کولرهای دیواری می توانند گزینه مناسب تری برای محیط های کوچک باشند البته در صورتی که نصب آن ها بر روی دیوار مشکلی برای دکوراسیون  محیط ایجاد نکند و یا از نظر فنی امکان پذیر باشد.